טיפול לאם ולתינוק | דר
 
 
 
קרניוסקרל לילוד ולאימו אחר הלידה, כי כל ההתחלות קשות?

 

טיפול קרניוסקרל לתינוק לאחר הלידה, עוזר בקשיי יניקה (גם במקרה של לשון קשורה), בכי לא מוסבר, טורטיקוליס, קוליק,  וכן מומלץ מאוד לאחר לידה ארוכה וקשה, לאחר התערבות פיזית בלידה וכמובן במקרה של לידת תאומים. הטיפול עוזר לתינוק להתאושש מלידה קיסרית, לידת וואקום ומשהייה ממושכת באינקובטור.  הטיפול תומך באיזון מערכת העצבים (נחוץ להתפתחות מיטבית של התינוק), איזון הורמונלי (וויסות שינה ואכילה, גדילה והתפתחות) ומחזק את מערכת החיסון (מניעת מחלות).

 

איך זה עובד?

תראפיית קרניוסקרל מתמקדת בתנועתיות בין עצמות הגולגולת, גמישות הקרומים העוטפים את המוח, זרימה הרמונית של נוזל המוח והשידרה והקשר בין הגולגולת לבסיס עמוד השדרה – הסקרום, הזנב. זהו טיפול במגע מאוד עדין, הטיפול במהותו תומך ומעודד שינוי לטובה, לתפקוד פיזיולוגי מיטבי.

תינוק נולד

במהלך הלידה, עצמות הגולגולת של התינוק עולות זו על זו, כדי להקטין את קוטר הראש ולאפשר מעבר בתעלת הלידה. עם יציאת התינוק, הראש מתרחב חזרה. מתהליך טבעי זה מתאפשרת התנועתיות המלווה אותנו כל אורך חיינו. תנועתיות זו, ע"פ התיאוריה הקרניוסקרלת, עומדת במרכז הבריאות הפיזית ונפשית .

לעיתים קרובות התארגנות עצמות הראש לאחר הלידה אינה מושלמת ונותרים אזורי לחץ ביניהן, המפריעים לתינוק. הפרעה זו יכולה לגרום למגוון רחב של בעיות - קלות (גזים, קשיי יניקה ועוד) או חמורות יותר (היפוטוניה, היפראקטיביות למשל).גם אם הלידה הייתה תקינה וקלה, מעבר היילוד לאוויר העולם מהווה שינוי מהותי בחיו שאף הוא עלול להפריע לתנועתיות התקינה של המערכת הקרניוסקרלית. בטווח הרחוק, ייתכן שטראומת לידה זו תהיה בעלת השפעה על התנהגות הילד והאדם הבוגר (ביטחון עצמי נמוך, דיכאון). טיפול בקרניוסקרל מאפשר תנועתיות טובה בין כל עצמות הגולגולת, עוזר לגולגולת להתפתח באיזון, דבר המשפיע לטובה על התפקוד הפיזיולוגי ועל ההתפתחות המוטורית והשכלית של התינוק. טיפול קרניוסקרל לתינוק יכול למנוע בעתיד בעיות התנהגות כהיפראקטיביות, הפרעות למידה או דיכאון.

במקרה של לידה ארוכה או מסובכת (וואקום למשל), או כתוצאה ממנח מסויים ברחם, ראש התינוק אינו סימטרי, או מוטה לצד (טורטיקוליס). תיתכן השפעה גם בתנועתיות האגן. במקרים אלו, טיפול בקרניוסקראל מאפשר לראש ולאגן לחזור לסימטריה הטבעית ובכך לשפר את בריאות התינוק והתפתחותו. הטיפול, כאמור, מאוד עדין ולא מערב שום הפעלת לחץ.

לתינוק שנולד בניתוח קיסרי "נחסך" המעבר בתעלת הלידה ודחיסת עצמות הגולגולת המתלווה לו. למעשה מדובר בחיסרון: בטבע שלנו מתוכנן הלחץ והמעבר בתעלת הלידה. ניתוח קיסרי עלול להיות טראומתי עבור היילוד, שחווה מעבר חד מאוד בין העולמות (הרחמי והחיצוני). בהעדר עיסוי הראש ההתחלתי, גם תנועתיות העצמות והקרומים של המוח נותרת לעיתים קרובות במצב של תת-תפקוד, עם השלכות על בריאות והתפתחות. טיפול בקרניוסקרל יאפשר להחלים מטראומת הלידה ולהחזיר את התנועתיות הקרניוסקרלית ובריאות אופטימאלית לתינוק שנולד בניתוח קיסרי.

טיפול ליולדת: התארגנות  הגוף מחדש, שיקום לאחר לידה/ניתוח

ההיריון ובעיקר הלידה משפיעים על מנח האגן ועל האיזון העדין של האיברים הפנימיים. אני זוכרת חברה שסיפרה לי איך בלידת בנה הבכור (ללא אפידוראל) היא חשה בתזוזת עצמות האגן בזמן הלידה. שינוי שכזה נושא בחובו השלכות על כל עמוד השדרה ועל עצמות הגולגולת של היולדת, בגלל החיבור הפיזיקאלי הקיים בין כל חלקי המערכת הקרניוסקרלית. מיקום העצמות הוא כאמור מאוד קריטי כדי לאפשר תנועתיות קרניוסקרלית תומכת לבריאות.

לאחר הלידה, הטיפול האינטנסיבי בתינוק מעכב את החלמת היולדת שבעצמה חווה קשיי הסתגלות למצב פיזיולוגי וקיומי חדש.  ככל שנדרשה התערבות רפואית פולשנית בתהליך הלידה (אפידוראל, וואקום, ניתוח קיסרי ועוד) כך ההחלמה עלולה להיות מורכבת יותר.

טיפול קרניוסקרל מזרז את החלמת היולדת, איחוי רקמות שנפגעו ומאפשר לעצמות האגן, השדרה והראש לחזור למצב פיזיולוגי בריא. בנוסף, הטיפול תורם לאיזון הורמונלי, מעודד יצירת חלב, שינה רגועה ואיזון נפשי (מניעה ועזרה בטיפול בדיכאון אחר הלידה).

דוגמאות מטיפולים

אישה לאחר לידה ראשונה. הלידה היתה קלה, ללא סיבוכים, אולי 'מהירה מדיי'. התינוק נולד במשקל תקין, עבר ברית מילה ללא אירועים מיוחדים, וההנקה הסתדרה מעצמה תוך ימים ספורים. כשהתינוק היה כבן חודש, שניהם באו ליטיפול לאיזון ושיפור ההרגשה הכללית. לא היו תלונות מיוחדות, מלבד בעיות שינה קלות אצל האם הצעירה: היא התעוררה ללא סיבה כל לילה בשעה שתיים ולא הצליחה להירדם שוב. התינוק לא בכה והאם לא סבלה מגודש בחזה; היא רק התעוררה וחיכתה שבנה יתעורר לינוק. כל אם צעירה יודעת כמה חבל לבזבז שעות שינה יקרות!
כך היא מספרת:
"הרגשתי בטיפול עצמו זכורה לי כמאוד טובה פיזית, כחוויה מרפאה. כמה ימים לאחר הטיפול, לא באמת הרגשתי שינוי אך כשנשאלתי לטיב השינה כעת, רק אז נזכרתי שלפני הטיפול מהגתי להתעורר, ושמנהג זה נפסק באחת בעקבות הטיפול בקרניוסקרל. בטבעיות ובעדינות, הגוף שלי נרפא. גם בני שקיבל שלושה טיפולים התמסר כל פעם לטיפול ואחריו היה שליו ורגוע יותר. הטיפול היה מרפא, מאוד חיובי - כן במהלכו וכן בפועל, בתוצאותיו. הוא השאיר זיכרון של תחושה טובה, ואני ובני אביתר מודים לאן מאוד על האפשרות לחוויה ולהשפעה מאוד טבעיות ועם זאת מאוד מטיבות."

אישה אחרי לידה ארוכה, שכללה ירידת מים מוקדמת, זירוז, תגובה אלרגית לאנטיביוטיקה, אפידורל והסתיימה בהפעלה קצרה של וואקום. לאם ולתינוקת שלום, ההנקה מוצלחת, אין בעיות מיוחדות מלבד עייפות מאוד גדולה מצד האם. טיפול קרניוסקרל קצר חודש וחצי אחרי הלידה אפשר לאם לחוות רגיעה עמוקה ומשם התאוששותה הייתה מהירה והטיפול בתינוקת נעשה קל יותר. התשישות נהפכה לעייפות סבירה, ומאפשרת תפקוד.
כך האם מספרת:
"טופלתי אצל אן בעבר, הניסיון היה חיובי מאוד וכך מצאתי עצמי פונה אליה שוב, כשהייתי בהריון. עברתי את תאריך הלידה המשוער ורציתי מאד בלידה טבעית עם מינימום התערבות רפואית. בזמן הטיפולים חשתי שאן שותפה מלאה לתקוותי, ושאנחנו ממש עובדות בשתפות לקראת המטרה. לצערי הרב, הבת שלי עקשנית היום כפי שהיתה ברחם, ובסופו של דבר הייתה לי לידה ארוכה ולא קלה, אבל בתי נולדה בלידה טבעית בעזרת מינימום וואקום בסוף. שוב, אחרי התנסותי במגע העדין של הקרניוסקרל, שמחתי מאד לקבל טיפול קרניוסקרל תומך להתאוששות מהלידה. כמו כן ששתי לאפשר לבתי לקבל כמה טיפולים. היא הייתה אז בת חודש וחצי, והיה לה טורטיקוליס קל  וכאבי בטן. היא התמסרה לגמרי לידיה של אן ואחרי הטיפול הייתה רגועה יותר. הטורטיקוליס נעלם ללא טיפולים נוספים. טיפולי הקרניוסקרל שאני קיבלתי ביחד עם בתי עזרו לי  להתאושש, ובכל מקרה הטיפול עצמו נתן לי מרגוע ופינוק מבורך בזמן שחשתי עייפות מאוד גדולה אחרי לידה ארוכה ולא פשוטה וסביב הטיפול בתינוקת. תודה אן!"

אם לתאומות הגיעה אלי חודשיים וחצי אחרי הלידה. קדמה ללידה תקופת שמירת הריון, חלקה באשפוז עקב רעלת הריון ורמת סוכר גבוהה. התינוקות נולדו בניתוח קיסרי בסוף שבוע 32, ושהו באינקובאטור שבועיים. בהגיען לטיפול, האם מדווחת שהיא מרגישה טוב וישנה מתי שמתאפשר, אך סובלת מכאבי שרירים בגב ובזרועות, אותם היא משייכת לטיפול בתינוקות. לאחר טיפול קרניוסקרל, היא חווה רגיעה, קלילות ואפילו מרץ שלא חשבה שיש בה. אחת התינוקות בכתה בכי מתמיד. שתי התינוקות קבלו טיפול קרניוסקרל, שבעקבותיו הבכי נפסק ושתיהן נעשו נינוחות יותר. כל הטיפול היומיומי של ההורים בהן נעשה לחוויה רגועה וקלה יותר.
כך מספרת אם:
"בתי רומי היתה מאוד מאוד לא שקטה. היא בכתה המון ולא ידענו איך לעזור לה. אמי המליצה לנו כשהן היו בנות חודשיים וחצי להביאה לטיפול אצל אן. אן טיפלה בשתי התאומות, וגם בי, האם.. אחרי הטיפול הראשון הבכי התגבר אך אחרי הטיפול השני הייתה הקלה משמעותית. בינתיים התאומה השניה, הדס, סבלה מבעית רפלוקס מאוד חריפה (ואפילו אושפזה בעקבותיו). קראתי לאן לטיפול, הפעם בבית החולים. היה זה טיפול שלישי ומצבה של הדס השתפר מאוד .הטיפולים עזרו מאוד, נראה שהבנות נהנו מהם. רומי הייתה ממש בהאזנה. היה מצחיק לראות איך הן ממש השתתפו בטיפול . הטיפול שאני קבלתי נתן לי כוחות אפילו לפעילויות מעבר לטיפול בתינוקות!"

 
חדשות

 

ברוכים הבאים לאתר של
דר' אן פיזנטה!
 
באתר תוכלו לקרוא ולהכיר שיטות טיפול שונות, בניהן: טיפולי קרניוסקרל, קריאה בהילה, טיפול לבעלי חיים וכן שיטות טיפול נוספות.
באתר מאגר מאמרי הרחבה לקריאה והתעניינות מעמיקה בשיטות הטיפול השונות
קראו המלצות מטופלים על
דר' אן פיזנטה

 לפרטים נוספים והתייעצות
צור קשר

 

 
צור קשר
שם
טלפון
דוא"ל
הערות
 
 
בניית אתרים